Repedezett beton
Nagy teherbírású horgonyok – útmutató 2. rész
A nagy teherbírású horgonyok új útmutatója hasznos tippeket és információkat ad a rögzítéstechnika témakörben.
Az útmutató második részében részletesen foglalkozunk a "repedezett betonnal" és bemutatjuk az építőanyagnak a rögzítőelemekkel szemben támasztott követelményeit.
Annak érdekében, hogy megértsük, a mennyezet melyik oldala repedezett és melyik nem repedezett, képzlejünk el egy egyszerű, vékony deszkát, amely gyaloghídként áthidalja a patakot. A deszka súlya és az emberek okozta terhelés miatt a deszka lefelé hajlik. A deszkán belüli hajlítási feszültség nyomófeszültséget eredményez deszka tetején és húzófeszültséget az alsó oldalon.
Ha több támasz van, a feszítési és nyomózónák az alábbi képen látható módon váltakoznak:
Az útmutató második részében részletesen foglalkozunk a "repedezett betonnal" és bemutatjuk az építőanyagnak a rögzítőelemekkel szemben támasztott követelményeit.
Repedezett beton
Az első részben a rögzítési alapoknál a beton nagy nyomószilárdságát írtuk le fő előnynek. A szakítószilárdság azonban nagyon kicsi, így a kis húzófeszültségnél is kis repedések keletkeznek.Annak érdekében, hogy megértsük, a mennyezet melyik oldala repedezett és melyik nem repedezett, képzlejünk el egy egyszerű, vékony deszkát, amely gyaloghídként áthidalja a patakot. A deszka súlya és az emberek okozta terhelés miatt a deszka lefelé hajlik. A deszkán belüli hajlítási feszültség nyomófeszültséget eredményez deszka tetején és húzófeszültséget az alsó oldalon.
Ha több támasz van, a feszítési és nyomózónák az alábbi képen látható módon váltakoznak:
Húzott- és nyomott zónák az építőiparban
A hajlításnak kitett építőelemen belüli húzott- és nyomott zónák eloszlása ritkán olyan egyértelmű, mint egy rúd esetében. Az építőiparban a betonelemeket több támaszon keresztül vezetik és többnyire a végtámasznál egy másik építőelemmel, például egy fallal kötik össze. Ráadásul a repedezett beton csak akkor azonosítható egyértelműen, ha ismerjük az építőelemek hajlítófeszültség-görbéjét. Ezt csak statikus ismeri.A betonfödémek és falak mozgását saját súlyán kívül más fizikai terhelések is befolyásolják, mint például a szélterhelés vagy a hőmérséklet-ingadozás. A betonfal nem szakad el, de az apró repedések lényeges kísérő jelenséget okoznak: Ha egy lyukat fúrnak egy "húzott" oldalon, ez egy előre meghatározott töréspontként működik. Ez azt jelenti, hogy a terület legyengült és predesztinálja az első kis repedéseket. Egy rés felosztja a rögzítési alapot és helyet teremt. Ez jelentősen csökkenti a rögzítőelemek teherbíró képességét.
Rögzítés repedezett betonba
Ezért repedezett betonban csak repedésállónak minősített rögzítőelemeket szabad használni. Ezek vagy kitágulhatnak a repedésben, vagy úgy vannak méretezve, hogy a geometria, például a betoncsavar menetes formája garantálja a további tartást. Ez azt jelenti, hogy a rögzítőelemek mindig biztonságosan rögzítve vannak.Repedésre nem alkalmas rögzítőelemek csak akkor használhatók, ha hivatalosan bizonyított, hogy a beton nem repedt. A fentiek szerint azonban ez nehéz.
Ezért a hibák elkerülése érdekében mindig javasoljuk a repedésre alkalmasnak minősített rögzítőelemek használatát.