Rögzítőelemek és rögzítési alapok
Nagy teherbírású horgonyok – útmutató 1. rész
A nagy teherbírású horgonycsavarok új útmutatója hasznos tippeket és információkat ad a rögzítéstechnika témakörben.
Az első részben arról olvashat, hogy a rögzítési alap miért az egyik legfontosabb tényező a megfelelő rögzítőelem meghatározásánál.
A rögzítendő rendszer saját súlya é a ránehezedő terhek mellett a rögzítési alap az egyik legmeghatározóbb tényező a megfelelő rögzítőelem meghatározásakor. Ebben a részben a különböző ásványi rögzítési alapokkal fogunk foglalkozni.
Az első részben arról olvashat, hogy a rögzítési alap miért az egyik legfontosabb tényező a megfelelő rögzítőelem meghatározásánál.
A rögzítendő rendszer saját súlya é a ránehezedő terhek mellett a rögzítési alap az egyik legmeghatározóbb tényező a megfelelő rögzítőelem meghatározásakor. Ebben a részben a különböző ásványi rögzítési alapokkal fogunk foglalkozni.
Milyen anyagból készül a rögzítési alap?
Az építőiparban különböző anyagú rögzítési alapokkal találkozunk. A természetes építőanyagok, mint a fa, faalapú anyagok és a fém anyagok mellett, mint az acél vagy alumínium számos ásványi építőanyag létezik. Ez utóbbiak szervetlen, nem fémes építőanyagok, kristályos alkotórészekből. Az alkotóelemek fontos szerepet játszanak, mert a térfogatsűrűség és szilárdság függ tőlük.A legfontosabb ásványi építőanyagok a rögzítési alapok szerkezetében
Beton
A beton ásványi építőanyag, ami cement, adalékanyag és víz megfelelő arányú keverékéből áll. A plasztikus, képlékeny még alakítható beton a "friss beton", a megkötött, kőszerű beton a "megszilárdult beton". A beton az egyik legszélesebb körben használt építőanyag világszerte, és nagy nyomószilárdsága miatt az első választás az ipari épületeknél. Lakóépületekben főleg az alapokban, teherhordó elemekben, padlólapokban és lépcsőelemekben található. A rögzítőelemeknél azonban mindig ügyelnünk kell arra, hogy repedezett vagy nem repedezett betonban használjuk őket.Falazat
A falazat természetes vagy mesterséges kövekből álló építőelem. Számos falazóelem létezik. A kövek jellege (pl. térfogatsűrűség, kötőanyag, nyomószilárdság) meghatározó a rögzítőanyag kiválasztásánál. Amennyiben nem tudjuk, hogy milyen kőből készült a falazat, kihúzópróba szükséges a teherbíróképesség meghatározásához. A próbafúrások és a keletkezett fúrópor már kezdeti információkat ad a falazat típusáról.A falazatban leggyakrabban használt építőelemek:
- Tömör tégla
A tömör téglák a falazat klasszikus építőelemei. Lakóépületek homlokzatára és ipari komplexumok válaszfalaira használják. Különösen a régi épületekben találunk ebből a téglából készült teherhordó falakat. - Mészhomoktégla
A mészhomoktéglákat nagy sűrűségük és méretpontosságuk miatt gyakran használják burkolófalazatként. A hangszigetelés mellett optikai funikciójuk is van. Nagy formátumú tömbökben használják az ipari építkezéseknél. - Üreges tégla
Az üreges tégla is a klasszikus építőelemek egyike. Elsősorban olyan építményekben használják őket, amelyek bizonyos fokú hőszigetelést igényelnek, például családi házaknál vagy lakóépületeknél. - Természtes kövek
A gránitból, bazaltból, mészből vagy homokból készült kövek a természetben előforduló kövek közé tartoznak, amelyek teljesen eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, mint például a keménységük. Gyakran találunk természetes követ burkoló falazatként vagy történelmi épületekben alapozásként vagy lábazatként.
Könnyű építőanyagok
A könnyű építőanyagok olyan anyagok, amelyek térfogatsűrűsége viszonylag alacsony. Általában könnyű, porózus szervetlen anyagokból állnak, mint például horzsakő, granulált, szemcsézett salak.A porózus tulajdonságok miatt a kövek tömege alacsony. Ez nagy előnyöket kínál a kezelés és feldolgozás során. Jó hőszigetelő tulajdonságokkal is rendelkeznek. A hangszigetelés tekintetében azonban rosszabbul teljesítenek, mint a szilárd építőanyagok.
Kis súlyuk ellenére néhány könnyű építőanyag használható teherhordó szekezetekben. A horzsakőből vagy nagyformátumú pórusbeton lapostömbökből készült üreges téglák különösen népszerűek családiházakház vagy lakóépületeknél. A nem teherhordó válaszfalakban gyakran találhatók horzsakőből vagy pórusbetonból készült, kis méretű könnyűtéglák.